lcp

Tylioji grėsmė - saulės spinduliai: kokią įtaką turi žalingi saulės spinduliai?

Siekdami tobulo įdegio ar saulės pabučiuoto švytėjimo, dažnai pamirštame tylią grėsmę, kuri slypi šiltuose spinduliuose: žalingą saulės poveikį mūsų odai. Kai mėgaujamės saulės spinduliais, ultravioletiniai (UV) spinduliai prasiskverbia giliai į mūsų odą ir sukelia tiek tiesioginę, tiek ilgalaikę žalą. Panagrinėkime nematomus šių žalingų saulės spindulių keliamus pavojus.

Nematomas priešas: UV spinduliuotė

Nors UV spinduliuotė plika akimi nematoma, tačiau ji labai stipriai pažeidžia odą. Yra trys UV spindulių tipai: UVA, UVB ir UVC. UVC spindulius daugiausia sugeria Žemės atmosfera ir jie retai pasiekia paviršių. Tačiau UVA ir UVB spinduliai prasiskverbia pro atmosferą ir gali pakenkti mūsų odai.

Tiesioginis poveikis: saulės nudegimai ir įdegis

UVB spinduliai pirmiausia sukelia nudegimus. Kai mūsų odą veikia per didelis UVB spindulių kiekis, jis sukelia uždegimą, todėl oda parausta, tampa skausminga ir galiausiai pleiskanoja - lupasi. Tai yra organizmo būdas ištaisyti UV spindulių poveikio padarytą žalą.

Kita vertus, UVA spinduliai prasiskverbia giliau į odą ir sukelia įdegį. Nors įdegis gali suteikti sveikos, švytinčios odos išvaizdą, iš tikrųjų tai yra odos pažeidimo požymis. Melaninas, kurį mūsų oda gamina kaip apsaugos nuo UV spinduliuotės mechanizmą, rodo, kad mūsų odos ląstelės buvo pažeistos.

Ilgalaikės pasekmės: priešlaikinis senėjimas ir odos vėžys

Nuolatinis UV spinduliuotės poveikis spartina odos senėjimo procesą. Dėl to atsiranda smulkių mimikos raukšlių, gilių raukšlių, senatvinių dėmių ir prarandamas elastingumas. Laikui bėgant dėl UV spinduliuotės daromos žalos oda gali prieš laiką pasenti, įgauti suglebusią tekstūrą ir neryškų, netolygų atspalvį.

Be to, UV spinduliuotė yra pagrindinė odos vėžio priežastis. Ilgalaikis UV spindulių poveikis pažeidžia mūsų odos ląstelių DNR, todėl atsiranda mutacijų, kurios gali sukelti nekontroliuojamą ląstelių augimą, t. y. vėžį. Melanoma, plokščialąstelinė karcinoma ir bazalinių ląstelių karcinoma yra vienos dažniausių odos vėžio rūšių, susijusių su UV spindulių poveikiu.

Apsaugos nuo saulės priemonės

Norint išsaugoti sveiką odą, labai svarbu apsisaugoti nuo žalingo saulės poveikio. Štai keletas patarimų, kaip saugotis nuo saulės:

Naudokite plataus spektro apsaugos nuo saulės priemones: rinkitės apsauginį kremą nuo saulės, kuris apsaugo ir nuo UVA, ir nuo UVB spindulių ir kurio apsaugos nuo saulės faktorius (SPF) yra 30 arba didesnis. Nepamirškite pakartotinai teptis kas dvi valandas, ypač po maudymosi ar gausesnio prakaitavimo.

Ieškokite pavėsio: būdami lauke, ieškokite pavėsio po medžiais, skėčiais arba dėvėkite apsauginius drabužius.

Venkite soliariumų: dirbtinio įdegio įrenginiai skleidžia UV spinduliuotę, panašią į saulės spinduliuotę, todėl didėja odos vėžio ir ankstyvo senėjimo rizika.

Reguliariai tikrinkite odą: stebėkite savo odą, ar joje neatsiranda pokyčių, įskaitant naujus apgamus, karpas ar esamų pažeidimų pokyčius. Ankstyvas odos vėžio nustatymas labai pagerina gydymo rezultatus.

Nors saulės šiluma gali būti viliojanti, būtina nepamiršti nematomos grėsmės, kurią ji kelia mūsų odai. Suprasdami žalingą UV spinduliuotės poveikį ir taikydami saulės apsaugos priemones, galime apsaugoti savo odą nuo nudegimų, ankstyvo senėjimo ir odos vėžio. Teikdami pirmenybę odos sveikatai ir laikydamiesi saugos nuo saulės taisyklių, galime mėgautis gamtos grožiu ir nepakenkti savo sveikatai.

© Visos teisės saugomos UAB "Krinona" 2024.